Skákanie cez švihadlo? Nie je to pre boxerov – a, ehm … dievčatká? Verte alebo neverte, prosté skákanie cez švihadlo môže pre vaše telo urobiť viac, než keď v rovnakom časovom úseku beháte. Skákanie je tiež menej náročné na priestor – stačí vám kúsok miesta takmer kdekoľvek. Švihadlo sa zmestí do každej tašky či batohu, a preto ho so sebou môžete zobrať všade – a výlet, do páce či do školy. Skákať môžete aj v obývačke kým dávate pozor na deti, alebo kým pozeráte televíziu.
Ak chcete začať skákať cez švihadlo, stačí vám zamieriť do najbližšieho obchodu so športovými potrebami a zaobstarať si švihadlo. Aj keď pravdepodobne nebudete chcieť iba také obyčajné, z hračkárskeho obchodu, stačí vám akékoľvek. Plastové švihadlá sa najčastejšie používajú v telocvičniach a na takzvaný speedwork. Či už máte plastové švihadlo alebo akékoľvek iné, musíte sa uistiť, že vám dĺžkovo sedí. Väčšina švihadiel majú dĺžku od 2 do 3 metrov. Aby ste si švihadlo upravili na svoju dĺžku, postavte sa do stredu švihadla. Rukoväte by ste mali poodlne držať vo výške pásu. Podľa potreby teda švihadlo upravte, aby vyhovalo.
Ak už máte švihadlo, vyberte si pekný, rovný povrch na skákanie. Môže to byť žinienka, plávajúca podlaha, alebo kľudne aj betón. Výber je iba na vás, pretože každý sa cíti pohodlnejšie na inom povrchu. Ak si však vyberiete trávnatý lebo nečistý povrch, uistite sa, že nemáte pod nohami žiadne prekážky, ako sú kamene, drievka, aleo tráva, ktorá je príliš dlhá.
Výhod skákania cez švihadlo je veľa. Tu sú niektoré, o ktorých ešte neviete:
- Zlepšuje koordináciu
Skákanie cez švihadlo zlepšuje koordináciu pohybov, pretože sa musí sústrediť na nohy aj na ruky zároveň. Aj keď vy možno nemáte pocit, že by ste sa na jednotlivé pohyby sústreďovali, váš mozog si každý uvedomuje – a to je to podstatné. Vďaka tomto cvičeniu sa pre svoje nohy stanete postupne ľahšími. Podľa Sprievodcu trénovania boxu zo stránky expertboxing.com, “čím viac trikov urobíte pomocou švihadla, tým viac ste si vedomí svojich pohybov.”
- Zníženie predpokladu zranení členkov a nôh
Skákanie cez švihadloje prospešné aj pre tých, ktorý pôsobia aj v iných športoch. Mnoho športovcov v basketbale, tenise, futbale a ďalších športoch často trpia poraneniami členkov a nôh, keďže sa rozbehnú a potom zrazu rýchlo zastavia. To je bežné hlavne pri tenise alebo basketbale. Skákanie cez švihadlo nielen zlepšuje vašu koordináciu, ale tiež zosilňuje svaly obklopujúce kĺby okolo členkov. Podľa Ištitútu skákania na švihadle, “skákanie cez švihadlo učí hráčov, aby zostali na špičkách namiesto státia na celých chodidlách alebo na pätách. Tým, že pri skákaní na švihadle ste stále na špičkách, vaše nohy si na to veľmi rýchlo zvyknú, a pri ných športoch nebudete mať problém.”
- Spaľuje veľa kalórií
V porovnaní s behaním po dobu 30 minút, skákanie cez švihadlo v rovnakom čase spáli viac kalórií. Podľa časopisu Science Daily, “Toto cvičenie dosahuje rýchlosť spaľovania až 1300 kalórií za hodinu intenzívnej činnosti, čo je približne 0,1kalórie za skok. 10 minút skákania sa porovnať so zabehnutím 1,5 kilometra za 8 minút.”
- Úplne prenosný a zábavný
Švihadlo môžete zobrať kamkoľvek so sebou. Môže ísť s vami do práce alebo do školy. Zaskáčte si pred basketbalovým zápasom, alebo sa ochlaďte po jazde na bicykli. Naučte sa robiť triky a hry spolu so svojimi deťmi. Zasúťažte si v rodine, ako dlho, vysoko môžete skočiť – výber je iba na vás.
- Zlepšuje hustotu kosti
Dr Daniel W. Barry, asistent profesora medicíny na University of Colorado v Denveri, a výskumník, ktorý študoval kostí starších ľudí a atlétov, hovorí, že najlepší cvik na zlepšenie hustoty kostí je proste skákať hore a dole. “Skákanie je skvelé, ak sú vaše kosti dosť silné, aby ste začali,” hovorí Dr. Barry. “Pravdepodobne tak či tak nebudete musieť urobiť veľa.” (Ak ste však mali v minulosti zlomeninu, alebo máte v rodine osteoporózu, poraďte sa pred skákaním s lekárom.)
- Zlepšuje kardiovaskulárne zdravie
Podľa American College of Sports Medicine, švihadlo je vysoko odporúčané pre aeróbne vzdušnenie. Za účelom zvýšenia efektivity svojho srdca a pľúc, mali by ste skákať trikrát až päťkrát týždenne po dobu 12 až 20 minút vkuse.
- Zlepšuje správne dýchanie
Okrem zlepšenia zdravia srdca a vytrvalosti, skákanie cez švihadlo tiež zlepšuje vaše efektívne dýchanie. To sa stáva veľmi prínosné, keď robí ďalšie činnosti, pretože si nebude tak udýchaný po stekajúcej súdne alebo plávanie kolies v bazéne.
- Ste múdrejší
Verte tomu alebo nie, skákanie cez švihadlo vás môže urobiť múdrejšími. Podľa Inštitútu skákania na švihadle, skákanie pomáha rozvoju ľavej a pravej hemisféry vášho mozgu, čo ďalej zvyšuje priestorové povedomie, zlepšuje čítanie, zručnosti, zvyšuje pamäť a robí vás viac psychicky v strehu. Skákanie na špičkách vyžaduje, aby vaše telo a myseľ vytvorili rovnováhu počas neustáleho skákania. V dôsledku toho, skákanie zlepšuje dynamickú rovnováhu a koordináciu, reflexy, hustotu kostí a svalovú vytrvalosť.
- Zlepšuje vašu schopnosť ostať v pokoji
Vzhľadom k tomu, ste mozog a telo pracujú v rovnakom čase, boxeri v ringu, ktorý skáču cez švihadlo sú viac pokojní ako tí, ktorí neskáču. Inštitút skákania na švihadle to odôvodňuje biomechanickou perspektívou. “Keď si tento cvik rozoberieme viac do hĺbky, a pozrieme sa naň z biomechanickej perspektívy, predstavuje zložený pohyb, ktorý spája kruhový pohyb s momentom hybnosti. Telo sa podobá projektilu pri dodržaní všetkých zákonov, ktoré upravujú pohyb projektilu, zatiaľ čo švihadlo sa stane dynamickým zotrvačníkom pri dodržaní všetkých zákonov, ktorými sa riadi rotačný pohyb. Toto je synchrónna a harmonická koordinácia pohybov, kde sú prijímané tajomstvá a výhody. ” Vaša schopnosť zosynchronizovať telo, myseľ a švihadlo, vám teda skutočne môže pomôcť byť v pokoji v akejkoľvek situácii.
Čo viac teda treba, chyťte švihadlo, začnite skákať, a po chvíli sa začnete diviť, ako je skákanie prospešné pre váše telo aj pre vašu myseľ.
Zdroj: health.com
Pridajte Váš názor aj vy: