6 ťahov, ktoré pred vstaním uvoľnia sedací nerv

0
22890

Jedným z veľmi častých zdravotných problémov na celom svete ovplyvňujúcim výkon v práci ale aj každodenné životy je bolesť sedacieho svalu alebo krížovej oblasti chrbta. Bolesť sedacieho nervu môže ovplyvniť chrbát, bedrá aj nohu, pretože je spôsobená stlačením crbtového nervového koreňa v dolnej časti chrbta.

Hovorí sa, že je to spôsobené sedavým spôsobom života, alebo prílišnou fyzickou námohou. Existuje mnoho tabletiek, liekov proti bolesti, ktoré pomôžu bolesť zmierniť, ale majú mnoho vedľajších účinkov. Mnoho ľudí však stále volí prírodné metódy, ktoré nepredstavujú žiadnu hrozbu ich obličkám a pečeni.

 

Tu sú niektoré dôvody bolesti sedacieho nervu:

 

  1. Vyskočená platnička

Vyskočená platnička spôsobí odpruženie medzi kosťami vašej chrbtice. Ak vám vyskočí platnička, váš sedací nerv môže dostať zápal, pretože sa tým ľahko podráždi. Na uvoľnenie tlaku sa musí následne vytvoriť nejaký priestor medzi pokrivenými diskami.

sciaticapressup

2.Degenerácia kosti

sciaticaknees

Mám na mysli hlavne nezrovnalosti vo vašej chrbtici. Tie sa môžu časom zhoršiť, čo môže viesť k priškrteniu sedacieho nervu. Niektoré cviky môžu pomôcť vytvoriť väčší priestor medzi stavcami, čím sa zmierni tlak na nerv.

 

3.Tesnosť v svaloch stehien

sciaticaoppositeshoulder-e1436863677524

Tesnosť alebo bolesť v bedrách môže viesť k bolestiam sedacieho nervu. Bez pravidelného naťahovania sa tento problém časom zhorší. Vyznačuje sa rozheganým pocitom pri chôdzi alebo pri vstávaní z ležania na bruchu. Skrátené bedrové svaly sú často prehliadané, ale môžu viesť k vážnym bolestiam.

 

Hoci bolesti sedacieho nervu sú problematické a naozaj veľmi bolestivé, existujú naťahovacie cvičenia, ktoré môžu zmierniť bolesť. Dokonca sa nemusíte ani dvihnúť z postele.

 

Cvičenie pre vyskočenú platničku:

 

  1. Naťahovanie

 

Na začiatku ležíte na bruchu. Lakte sú umiesnené pod ramenami a predlaktia položené rovnobežne na posteli. Zdvihnite hrudník a natianite chrbticu od kostrče až po vrchnú časť krčnej chrbtice. Nechajte chrbát v prirodzenom oblúku. Vyržte 30 sekúnd a zhlboka dýchajte. Opakujte ešte dvakrát a potom prejdite na rozširujúce cvičenie.

 

  1. Roširujúce naťahovacie cviky

gettyimages-146275143-pressupextension-photoalto-antoine-arraou

Ležíte na bruchu s rukami položenými vedľa ramien. Nadvihnite sa na dlaniach tak, že zdvihnete iba hornú časť tela. Boky a panva musia ostať na posteli. Znova natiahnite chrbticu od kostrče až po krk. Nechajte chrbát v oblúku. Vydržte 10 sekúnd a následne sa pomaly vráťte do východiskovej polohy. Opakujte 10 krát a po krátkom oddychu zopakujte ešte dve sady.

 

Upozornenie: Prestaňte dvíhať a naťahovať keď pocítite akýkoľvek tlak v dolnej časti chrbta. Ak máte pocit, že sa na bolesti nič nezmenilo, pravdepodobne neáte vyskočenú platničku. Skúste iné cviky.

 

Cvičenie pre degeneráciu kostí:

 

  1. Kolená k hrudi

 

Ľahnite si na chrbát a objímte si koleá až ku hrudníku. To umožní dolnej chrbtici zaobliť sa. Udržte túto polohu 30 sekúnd. Ak vám to znížilo bolesť v nohách, zopakujte ešte dvakrát. Ak to nepomáha, pravdepodobne nemáte degenerované kosti.

Ľahnite si na brucho s pokrčenými kolenami a chodidlami položenými na posteli. Stiahnite brucho a snažte sa ho tlačiť k posteli tak, aby ste mali dolnú časť chrbta na posteli. Udržte 5 sekúnd a vráťte sa do základnej polohy. 10 krát zopakujte.

Ľahnite si na chrbát s pokrčenými nohami. Chodidlá majte na posteli. Preložte pravý členok cez ľavé koleno (do tvaru čísla 4). Uchopte ľavé koleno a jemne ťahajte nohy smerom k hrudníku, pričom pravé koleno smeruje od hrudníka. Podržte 30 sekúnd. Trikrát opakujte. Následne vymeňte nohy a zopakujte.

 

Cvičenie pre tesnosť v stehenných svaloch:

  1. Koleno k ramenu

 

Ľahnite si na chrbát, vystrite nohy a prepnite špičky. Zdvihnite pravú nohu, zohnite ju, chyťte sa rukami okolo kolena a jemne ťahajte koleno k ľavému ramenu. Ostaňte v tejto polohe 30 sekúnd. Trikrát zopakujte. Vymeňte nohy a opakujte.

 

Dôležitá poznámka:

Ak niektoré z týchto cvičení spôsobujú väčšiu bolesť, ihneď prestaňte.

Bolesť spojená so sedacím nervom môže byť tak závažná, že ráno nebudete chciež vstať z potele. Dúfam, že tieto cviky “predtým, než vstanete” vám pomôžu bolesť zmierniť.

 

Zdroj: healthyfoodteam.com

Pridajte Váš názor aj vy:

Komentáre

Páčil sa Vám tento článok?

Pravidelne posielame do doručenej pošty pravidelný a čerstvý obsah. Vychutnajte si každý prémiový newsletter vo svojom e-maili.
Emailová adresa
Zásady ochrany osobných údajov. Rešpektujeme tvoje súkromie a nebudeme ti posielať otravujúce emaily